Finance

Zlaté pravidlo 50/30/20

By on 1. 11. 2019 0 Comments

Konec měsíce, čekáte na výplatu jako na smilování a jen přemýšlíte, co všechno z nově nabytých peněz musíte zaplatit. Ano, tohle je situace obrovského množství rodin po celé české republice. Problémem je, že se často nedokáží z tohoto začarovaného kruhu vymanit několik let. Jak by tedy měli zacházet s penězi, aby nemuseli ke konci měsíce strádat a modlit se za další výplatu? Ve spoření existuje takzvané pravidlo 50/30/20. Tyto čísla oddělené lomítkem představují procenta platu.

úsporami ke štěstí

a)       50 %

Do padesáti procent z platu spadají nezbytné věci k zaplacení. Například nájem, potraviny, část na vodu, elektřinu a další.

b)      30 %

Třicet procent je část platu, kterou by měl člověk utratit za zábavu. Někdo tuto část využije na cestování, obědy v restauracích či pivo v hospodě.

c)       20 %

Dvacet procent platu by si měl člověk uspořit. Z naspořených peněz je pak schopný splatit nečekané výdaje typu rozbitá pračka či potřeba nového kotle. Těchto 20 procent se dá využít i na splacení různých dluhů a podobně.

Na začátku spoření bychom si měli ujasnit, kolik peněz vlastně naspořit chceme. Co je pro nás dostatek a finanční zázemí? U každého se tato hranice pohybuje někde jinde. Také závisí na výši majetku či nájemného. Peněžní rezerva nám má umožnit v případě nesnází tyto věci zajistit.
propočítávání financí

Co když má ale člověk problém se splacením svých pohledávek a nemůže si dovolit nechávat z platu 20 % a často nemá ani na těch 30 %? V tomto případě se dostáváme do začarovaného kruhu, ze kterého musí dotyčný vystoupit určitou změnou. Například změněním nájemného či změnou práce. Změnou práce může dosáhnout lepšího platového ohodnocení a změnit svůj život k lepšímu.

Tyto rady se zdají být pro někoho bláhové. Pakliže ale začne člověk využívat toto pravidlo v praxi a zažije si ho, uvidí, že se jedná o šikovnou pomůcku.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup