Kultura

Vydejte se s námi na vrcholky Krkonoš a Krušných hor

By on 16. 12. 2018 0 Comments

Nejvyšší horou Krušných hor je Klínovec a v Krkonoších je to pochopitelně nejvyšší bod České republiky – Sněžka.

Klínovec

Říká se o něm, že je nechráněným vrcholkem, který výrazně dominuje Krušným horám. Skutečně jde o druhou nejvíce izolovanou horu v Česku, což si dobře uvědomují zejména lyžaři. Z vrcholu je překrásný výhled na panorama Krušných hor, přičemž právě Klínovec je tím nejvyšším krušnohorským masivem.
klínovec vysílač
 Jako jedna z mála vysokých hor není chráněna statutem přírodní rezervace, lze tedy bez problémů vyjet až nahoru autem. Klínovec je již z dálky dobře rozpoznatelný svou 80 metrů vysokou telekomunikační věží, která byla postavena v době socialismu, v jejímž těsném sousedství se krčí 24 metrů vysoká kamenná stavba rozhledny. Ta byla řadu let v havarijním stavu a po rozsáhlé rekonstrukci je opět otevřena veřejnosti. Za příznivého počasí odtud zahlédnete dokonce i Sněžku, Říp a Petřínskou rozhlednu v Praze.
hora Sněžka

Sněžka

Nejvyšší horou Československa byl až do konce roku 1992, celých dlouhých 74 let, Gerlachovský štít ve Vysokých Tatrách. Od ledna 1993 se musíme spokojit pouze s tím, že České republice dominuje Sněžka. Samotný nejvyšší bod však leží přesně na hranici s Polskem.
chaty pod Sněžkou
Vystoupat na Sněžku je doporučováno každému, aby měl alespoň pocit, že pod ním je celá země jako na dlani. Ten dojem skutečně prožijete, zvláště v době teplotní inverze, kdy je údolí skryto v mlze, a vy pozorujete kolem sebe jen nejvyšší vrcholky Krkonoš. Výstup si můžete usnadnit modernizovanou lanovkou, ovšem pokud byste rádi prožili dobrodružný výšlap, vydejte se vzhůru napříč Obřím dolem. Vede tudy modře značená cesta, výstup je však náročnější a vyžaduje minimálně pevnou obuv, přiměřenou fyzičku a dobrou náladu. Půjde o celodenní výlet, který vám zabere delší čas, nahoru trvá výstup zhruba 5 hodin.
 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup