Dům

Splácení hypotéky

By on 26. 12. 2019 0 Comments

Velkou výhodou větší půjčky je to, že dostanu větší obnos peněz, které můžu k danému účelu hned začít utrácet. O něco méně radostné je pak období splácení, které obnáší desítky let, kdy člověk dává tyto peníze stranou, aby dluh vrátil. Jaké jsou druhy splátek a kdy který volit?plány domu
Hypotéku lze splácet hned třemi způsoby. Prvním z nich je ta běžnější nesoucí název anuitní splátka. Její výše je stále stejná, takže je vracení peněz rovnoměrně rozloženo na 20 či 30 let. Druhou představuje méně častá progresivní splátka, která je charakteristická tím, že se postupně zvyšuje. Na začátku tak lidé platí podstatně míň, než u prvního typu. Naopak na konci bude zase o hodně vyšší. Třetí je degresivní forma, která je na začátku vyšší a snižuje se s postupem času.
Anuitní splácení je vhodné především pro lidi, kteří mají rádi jistoty. Při stále stejných splátkách se tak nemusí strachovat z vyšších splátek v budoucnosti a všeho, co se může přihodit. Je to nejobvyklejším způsob.
Progresivní se hodí především těm, které by klasická výše mohla zruinovat. Patří sem mladí lidé, kteří zatím mají nižší příjmy, ale v budoucnu s rozvojem jejich kariéry očekávají jejich zvýšení. Můžeme sem také zařadit páry, z nichž jeden je na mateřské dovolené, ale s návratem do práce se očekává navýšení domácího rozpočtu. Tento způsob tedy bývá řešením pro ty, kteří si předchozí typ zatím nemohou dovolit. Velkým rizikem je ale především očekávání zlepšení vlastní finanční situace v budoucnosti. Ne vždy se totiž věci vyvíjí tak, jak očekáváme.interiér domu
Progresivní splátka https://www.ferovahypoteka.cz/progresivni-splatka/ může být až o čtvrtinu nižší. Pravdou bohužel je, že se jedná o dražší variantu, než v případě běžné varianty. Ze začátku totiž dochází pouze k pokrytí úroků a poplatků za hypotéku, zatímco samotná jistina se snižuje velmi pomalu. To se ale vše vyplatí z druhého úhlu pohledu – je to totiž lepší, než si nemoct vlastní bydlení dovolit vůbec.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup