Definice
Původem toto slovo pochází z latinského slova procrastinatus, kde kořen slova „crastinus“ znamená „zítřejší“. Podle psychologické definice se jedná o silnou tendenci jedince – často až chronickou – neustále odkládat povinnosti, či úkoly, na později. Často se jedná o věci složité, nepříjemné, nebo ne příliš pro daného jedince zajímavé. Do jisté míry se podle psychologů jedná o běžné lidské chování, ovšem ve vážnějších případech může jít i o mentální poruchu.
rozhodovací paralýza
Pro jedince, které prokrastinace trápí, je velmi obtížné se rozhodovat a zvolit si z více možností. Psychologové stanovili termín „rozhodovací paralýza“, která je odvozena z anglického slovního spojení decision paralysis. A v čem spočívá? Je to jednoduché – představte si, že máte nepříjemné povinnosti, do kterých se Vám opravdu, ale opravdu nechce. Víte, že je udělat musíte, a neutečete před nimi. A proto uděláte co? Začnete dělat úplně jinou věc, která Vás baví mnohem víc a je méně náročná. Sice Vám to nepřinese až takovou radost, protože budete vědět, že jste odsunuli ostatní, důležité věci, nicméně jste zvolili nejpohodlnější, chcete-li nejméně náročnou volbu.
nemoc 21. století
Již několikrát jsme se mohli setkat s tím, že se prokrastinaci začalo říkat nemoc 21. století. Údajně proto, že tato „nemoc“ se začalo více objevovat s příchodem internetu, sociálních sítí, a ostatní elektroniky. Ty mají rozptylovat naši pozornost od důležitých věcí a úkolů. Spousta lidí nemá tu vůli odpoutat se od skvělé skupinové debaty na sociální síti, nebo od svého oblíbeného pořadu, a tím povinnosti posunují a odkládají na neurčito.
I když se nejedná, a asi nikdy jednat nebude, o nemoc smrtelnou, život nám dovede pěkně ztížit a zkomplikovat. Jak by nám krásně bylo, kdyby se nám všechno chtělo, stále jsme byli plní energie a fungovali na sto procent. Je to ale opravdu dobou…?